Upptäck och hitta yrken
Följ med när unga i Österåker besöker olika yrken. Här hittar du fem filmer, producerade av ungdomar, där du får följa med bakom kulisserna och träffa personer som berättar om sina jobb, sin vardag och vad som krävs för att lyckas. Allt för att kunna skapa dig en bild av vilka yrken som kan passa just dig.
Vi vill hjälpa dig som ung i Österåker att få en tydligare bild av arbetslivet och inspireras till framtida yrkesval.
Aminata berättar hur det är att vara undersköterska
Följ med in i vardagen som undersköterska och hör om några av de arbetsuppgifter som ingår. Aminata berättar om sin väg till att bli undersköterska och delar med sig av vad hon uppskattar mest med sitt jobb.
Vi får följa med in i vardagen som undersköterska och höra om några av de arbetsuppgifter som ingår. Aminata berättar om sin väg till att bli undersköterska och delar med sig av vad hon uppskattar mest med sitt jobb.
Hon ger också insikt i vilka utvecklingsmöjligheter som finns inom yrket och berättar om löneläget för undersköterskor och andra vårdyrken.
Under filmens gång får du veta vilka egenskaper som är viktiga för att trivas och lyckas som undersköterska – exempelvis att vara en god lyssnare, kunna följa rutiner, vara omtänksam och snabbt kunna agera när situationen kräver det. Du får också lära dig mer om utbildningsvägar och vad som gör yrket både utmanande och meningsfullt.
Göran berättar hur det är att jobba på en marina
Följ med till Dyvik Marina. Vi träffar Göran som driver Dyvik Marina och Marcus som började jobba här efter att ha gjort sin APL. Arbetsplatsförlagt lärande (APL) genomförs inom ramen för yrkesutbildningar på gymnasiet och komvux.
Tillsammans ger de en inblick i hur det är att arbeta på en marina och vilka olika arbetsområden som finns.
I den här filmen får du följa med till Dyvik Marina i Österåker. Här träffar vi Göran som driver Dyvik Marina och Marcus som började jobba här efter att ha gjort sin APL. Tillsammans ger de en inblick i hur det är att arbeta på en marina och vilka olika arbetsområden som finns.
Vi får en inblick i marinalivet och följer med under en vanlig dag – från att välkomna båtkunder och utföra motorservice till att ta hand om rengöring och löpande underhåll. Marcus berättar om sin väg in i jobbet via praktik och delar med sig av de erfarenheter han samlat på sig. Göran delar med sig av sina insikter och vad han värdesätter hos nya medarbetare.
Under filmens gång får du också veta vilka egenskaper som är viktiga för att trivas och lyckas i marina yrken – som att vara händig, ha ett genuint intresse, kunna samarbeta väl och vilja utvecklas. Dessutom får du veta mer om vilka möjligheter till utveckling som finns inom branschen.
Filmen ingår i projektet Växthuset, som syftar till att hjälpa unga i Österåkers kommun att upptäcka spännande yrkesmöjligheter och få en tydligare bild av arbetslivet.
Henrik berättar hur det är att jobba som receptionist
Följ med till Runö Möten & Events. Vi möter vi Henrik som arbetar som receptionist. Han berättar om sin väg in i yrket, vad som krävs i rollen och delar med sig av tips till dig som är nyfiken på att jobba i reception.
I den här filmen får du följa med till Runö Möten & Events i Österåker. Här möter vi Henrik som arbetar som receptionist. Han berättar om sin väg in i yrket, vad som krävs i rollen och delar med sig av tips till dig som är nyfiken på att jobba i reception.
Henrik tar oss med genom en typisk arbetsdag – från att välkomna gäster, hålla säkerhetsgenomgångar och se till att allt flyter på smidigt. Han beskriver vad som är roligt och utvecklande i rollen.
Under filmens gång får du veta vilka egenskaper som är viktiga som receptionist – som att vara serviceinriktad, stresstålig och ha ett vänligt bemötande. Henrik berättar också om möjliga utbildningsvägar och ger konkreta tips till unga som är intresserade av att arbeta inom hotell- och restaurangbranschen.
Filmen ingår i projektet Växthuset, som syftar till att hjälpa unga i Österåkers kommun att upptäcka spännande yrkesmöjligheter och få en tydligare bild av arbetslivet.
Niklas berättar hur det är att jobba som kock
Följ med in i restaurangköket. Vi möter kocken Niklas, som visar hur det är att arbeta i ett professionellt kök och vad som krävs för att lyckas i yrket.
I den här filmen får du följa med till restaurangköket på Runö Möten & Events utanför Åkersberga. Här möter vi kocken Niklas, som visar hur det är att arbeta i ett professionellt kök och vad som krävs för att lyckas i yrket.
Tillsammans med Niklas får Alvar prova på hur det är att jobba som kock – bland annat genom att göra sin egen majonnäs från grunden. Vi får en inblick i hur en arbetsdag kan se ut, från förberedelser till service.
Under filmens gång får du veta vilka egenskaper som är viktiga i kockyrket – till exempel att vara nyfiken. Niklas berättar också hur man kan utvecklas inom restaurangbranschen.
Filmen ingår i projektet Växthuset, som syftar till att hjälpa unga i Österåkers kommun att upptäcka spännande yrkesmöjligheter och få en tydligare bild av arbetslivet.
Anna berättar hur det är att jobba som servitris
Följ med till Skåvsjöholm. Vi hänger med servitrisen Anna en dag på jobbet. Vi får en inblick i hur det är att arbeta i restaurangbranschen, vad som krävs i yrkesrollen och vad som är roligt.
I den här filmen får du följa med till Skåvsjöholm utanför Åkersberga. Här möter vi Anna som arbetar som servitris och som tar med tittaren genom en dag på jobbet. Vi får en inblick i hur det är att arbeta inom restaurangbranschen, vad som krävs i yrkesrollen och vad som är roligt.
Under filmens gång får vi veta vilka egenskaper som är viktiga för att lyckas som servitris – till exempel att vara serviceinriktad och stresstålig. Anna berättar också vad som gör jobbet meningsfullt för henne och delar med sig av olika tips.
Du får också veta mer om vilka olika arbetsuppgifter man kan ha inom restaurang och vad man kan tjäna i lön.
Filmen ingår i projektet Växthuset, som syftar till att hjälpa unga i Österåkers kommun att upptäcka spännande yrkesmöjligheter och få en tydligare bild av arbetslivet.
Orod berättar hur det är att jobba som bilförsäljare
Följ med till Team Autocar. Vi möter Orod som arbetar som säljare. Vi får en inblick i vilka arbetsuppgifter som finns och vilka egenskaper som kan vara bra att ha när man jobbar som säljare. Han lyfter vikten av att vara driven och envis samt ha ett gott tålamod och öga för detalj.
I den här filmen får du följa med till Team Autocar i Österåker. Här möter vi Orod som arbetar som säljare. Vi får en inblick i vilka arbetsuppgifter som finns och vilka egenskaper som kan vara bra att ha när man jobbar som säljare. Han lyfter vikten av att vara driven och envis samt ha ett gott tålamod och öga för detalj.
Orod berättar hur en vanlig arbetsdag kan se ut, vilka utmaningar som finns i yrket och vad som gör jobbet roligt och givande. Vi får också höra om vad som motiverar honom, hur han bygger relationer med kunder och varför just säljaryrket passar honom så bra.
Filmen ingår i projektet Växthuset, som syftar till att hjälpa unga i Österåkers kommun att upptäcka spännande yrkesmöjligheter och få en tydligare bild av arbetslivet.
Vill du veta mer
Filmerna är en del av projekt Växthuset. Projektet medfinansieras av Region Stockholm. På sidan Projekt Växthuset kan du följa projektets utveckling och läsa mer om hur projektet kan påverka dig