Hyr bostad/lediga bostäder

Flygfoto över delar av centrala Åkersberga.
Om du är intresserad av att hyra en bostad i Österåker kan du ställa dig i kö för lediga lägenheter hos någon av de hyresvärdar som förvaltar lägenheter i kommunen.
Armada
Armada bostäder AB är Österåkers kommuns bostadsbolag. Armada äger ungefär 1 500 bostäder, de flesta centralt belägna i Åkersberga. De har även lägenheter utanför tätorten samt vid Åkers kanal. Alla som har fyllt 18 år är välkomna att ställa sig i Armadas bostadskö. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Heimstaden
Heimstaden har tagit över de bostäder som Akelius fastigheter tidigare ägde. Ta del av lägenheter som förmedlas här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Wallenstam
Wallenstam har hyresrätter på Norrgårdshöjden och i Söra kvarter. Wallenstam Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. De förmedlas även via Bostadsförmedlingen i Stockholm
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..