Fler ordningsvakter i sommar – nu även på badplatser

Ordningsvakter på Kråkbergsparken. Nu kommer ordningsvakterna även röra sig på badplatser.
I sommar satsar Österåkers kommun på ökad trygghet i fler offentliga miljöer. Genom en utökad närvaro av ordningsvakter vill kommunen skapa lugna och trivsamma platser där människor möts.
– Trygghet är en av våra viktigaste uppgifter och under sommaren vistas många människor runt om i vår kommun. Därför är det viktigt att vi säkerställer en närvaro av ordningsvakter på offentliga platser där många människor rör sig, inte minst vid våra badplatser och i centrala delar av kommunen. Det är en del av den inriktning vi har beslutat om för att fortsätta stärka tryggheten och trivseln i hela Österåker, säger Richard Orgård (M), kommunstyrelsens ordförande.
Mellan den 1 juni och 27 september kommer ordningsvakter att arbeta varje dag i en mobil patrull. De rör sig i områden där många vistas under sommarmånaderna som de centrala delarna av kommunen och vid kommunens badplatser.
Arbetar nära och förebyggande
Ordningsvakternas uppdrag är att minska risken för störningar, att bidra till trygghet och snabbt kunna agera vid behov. De arbetar synligt och nära invånarna. De möter människor i dialog, med respekt och ett förebyggande arbetssätt.
Satsningen är en del av kommunens långsiktiga arbete för ökad trygghet. Den genomförs i samarbete med kommunens trygghetsfunktioner och polisen.
Du vet väl att du kan anmäla otrygga platser till kommunen och bidra till ett tryggare Österåker? Läs mer här.
