Gå till innehåll

Problem med karttjänster

Vi har problem med karttjänster på österåker.se. Vissa delar och funktioner på kartan fungerar inte som de ska. Vår leverantör arbetar på att lösa problemet.

Österåkers kommuns logotype

Problem med karttjänster

Vi har problem med karttjänster på österåker.se. Vissa delar och funktioner på kartan fungerar inte som de ska. Vår leverantör arbetar på att lösa problemet.

Publicerad:
Senast uppdaterad:

Olle Gripenberg utsedd till Österåkers representant i Funkisfestivalen på Nalen i april

Olle Gripenberg mottager pris på scenen efter vinsten i Funkisfestivalen

Med sin otroliga röst och tolkning av Bellman golvade Olle Gripenberg Funkisfestivalens publik på Berga teater. Under stort jubel utsågs han igår kväll till vinnare i årets delfinal. Olle blir Österåkers representant i Funkisfestivalens semifinal som går av stapeln på Nalen i april.

Funkisfestivalen i Österåker anordnas genom ett samarbete mellan socialförvaltningen och kultur- och fritidsförvaltningen. Alla deltagare har kognitiva eller neuropsykiatriska funktionsvariationer inom LSS och bor, jobbar eller går i skolan i Österåkers kommun.

Olle Gripenberg framför sitt vinnarbidrag på Berga teater

Vinnaren utsågs genom publikens omröstning och en jury bestående av Monica Kjellman (L), ordförande i Vård- och omsorgsnämnden, Sofia Stenkrona, Vinnare i Funkisfestivalen 2022, Åsa Lundgren, Enhetschef för Socialförvaltningens stab samt Katharina Lind, Kultursekreterare.

Olle Gripenberg tävlar återigen med sitt bidrag i april på Nalen då Funkisfestivalens delfinal äger rum. Går han vidare därifrån får han fortsatt representera Österåker i finalen på Waterfront i Stockholm.