Dags för Trappans dag igen!

Lördagen den 19 september klockan 10.00–15.00 är det dags för Trappans dag vid Hackstatrappan. För tredje året i rad bjuder vi in till en enkel och rolig dag med fokus på rörelse, hälsa och folkhälsa.
Tanken är att skapa rörelseglädje och samtidigt uppmärksamma Hackstatrappan som en plats för motion, träning och aktivitet – öppen för alla.
Under dagen siktar vi på ett gemensamt mål: att tillsammans bestiga Mount Everest! Vi räknar hur många gånger vi tillsammans tar oss uppför Hackstatrappan och summerar den höjd vi klarat gemensamt.
Alla bidrar efter sin egen förmåga – varje tur uppför trappan räknas. Trappans dag ska vara lättsam, inkluderande och utan prestationskrav. Det viktiga är att vi rör på oss och har roligt tillsammans.
Under dagen bjuder vi på frukt, och det finns också möjlighet att köpa mat och dryck på plats.
Hur högt kan Österåker klättra tillsammans?
