Finskspråkig kör Laulavaiset hösten 2025
%20Laulavaiset%202022%20dec%20skuren.jpg)
Foto kören Laulavaiset med Katri Immonen i mitten.
Vill du sjunga på finska? Du är välkommen till en finskspråkig kör som övar varannan vecka.
Körledaren är musiker och musiklärare Katri Immonen. Hon är utbildad på musikhögskolan i Stockholm. Katri berättar att körens utgångspunkt är att du vill sjunga på finska. Vi bestämmer sedan tillsammans vad vi sjunger, till exempel finska evergreens, traditionella sånger, tango med mera.
Kören har tagit namnet Laulavaiset som betyder sjungande. Kom med så vi hittar en gemensam röst i en glad, positiv anda där sociala kontakter också är viktiga.
Vi får låna lokalen av Åkersberga kyrka men kören är inte en kyrkokör.
Tider: nästa gång är tisdagen den 2 september och därefter udda veckor klockan 18.30-19.30: 9 september, 23 september, 7 oktober, 21 oktober, 4 november, 18 november, 2 december.
Du kan gärna komma tidigare, ta en kopp kaffe och träffa andra i kören före övningen.
Plats: Åkersberga kyrka, Bergavägen 13, Åkersberga
Kostnad: Medlemskap i Åkesberga finska förening kostar 200 kr för vuxna. Den betalas in till BG 700-6653. Glöm inte dina kontaktuppgifter och födesedatum!
Anmälan och mer information: mai.luukkonen@gmail.com puhelin 073-9228749.
Arragör: Sverigefinnar i Österåker med stöd av Österåkers kommun och Österåkers församling.