2G- och 3G-näten stängs ner

Den 1 december 2025 kan vissa telefoner inte längre ringa 112.
Från och med 1 december 2025 blockeras vissa telefoner från att ringa nödnumret 112. Anledningen är att 2G- och 3G-näten börjar stängas ner.
Telefonoperatörerna Tele2, Telenor och Tre stänger sina 2G- och 3G-nät i Sverige den 1 december 2025. Det innebär att telefoner som har 4G-nät genom sin internetuppkoppling, men som ringer genom 2G- eller 3G-näten i vissa fall inte kommer att kunna ringa nödnumret 112.
Det gäller främst telefoner där säkerhetsbristerna bedöms särskilt allvarliga. Resten av telefonerna blockeras från och med 2 februari 2026.
Såväl privatpersoner som företag och organisationer kan påverkas av nedsläckningen av 2G och 3G.
Telias 2G-nät lever till slutet av 2027.
Produkter som påverkas
Exempel på produkter som kan påverkas
- Mobiltelefoner som inte klarar 4G eller 5G.
- Trygghetslarm och hemlarm med simkort.
- Fjärrstyrda värmepumpar och routrar för mobilt bredband.
- Robotgräsklippare och annan uppkopplad utrustning i hemmet.
- Bilar med uppkopplade tjänster, till exempel nödsamtal eCall.
När ett larm som använder 2G eller 3G tappar nätkontakt kan det fortfarande ljuda hemma, men ingen larmcentral får signalen och kan därför inte agera.
Österåkers kommuns trygghetslarm
Kommunens trygghetslarm byttes ut för cirka ett och ett halvt år sedan och ska redan vara anpassade till dagens teknik.
Så vet du om du blir påverkad
Om du berörs av problemet kommer du att kontaktas av din operatör.

