PaperAlpha vann dubbla utmärkelser – representerar Österåker i regionfinal
%20RS%20semi%209%20juli%20liggande.png)
Årets sommarlovsentreprenörer i Österåkers kommun samlades under torsdagen för Draknästets semifinal. Inför en jury bestående av sex företagare från det lokala näringslivet presenterade deltagarna sina affärsidéer och fick värdefull återkoppling från erfarna entreprenörer.
Genom RS – Rookie Startups har ungdomarna under sommaren fått utveckla egna affärsidéer och prova på företagande i praktiken. Med stöd av coacher och näringslivet har de utvecklat sina företag, stärkt sitt entreprenörskap och fått värdefulla erfarenheter inför framtiden.
– Draknästet är en fantastisk möjlighet för våra unga entreprenörer att få presentera sina idéer inför erfarna företagare och få konkret återkoppling. Samtidigt bygger de självförtroende, knyter nya kontakter och får en inblick i vad det innebär att utveckla ett företag. Det är imponerande att se deras engagemang och utveckling under de här veckorna, säger Ann-Catrin Skogström, näringslivsutvecklare i Österåkers kommun.
Som en del i genomförandet av Österåkers kommuns näringslivsstrategi arbetar kommunen aktivt för att stärka ungt entreprenörskap och skapa möjligheter för fler unga att utveckla sina idéer. RS – Rookie Startups är en av satsningarna som ger ungdomar möjlighet att omsätta sina idéer i praktiken och skapa värdefulla kontakter med näringslivet.
Under Draknästet utsåg juryn vinnarna i kategorierna Årets RS-företag och Årets Pitch. Båda utmärkelserna gick till PaperAlpha.
Juryns motivering
Årets vinnare tog hem segern i båda kategorierna – Årets RS-företag och Årets Pitch.
PaperAlpha presenterade en genomarbetad och högaktuell affärsidé med en tydlig vision och visade en imponerande utveckling på kort tid. Företaget uppvisade goda kunskaper inom finans, marknadsföring och programmering. Genom sin plattform vill PaperAlpha göra investeringar och handel med värdepapper mer tillgängligt och lärorikt för unga, utan ekonomisk risk. Med hjälp av fiktivt kapital kan användarna utveckla sina kunskaper, testa olika strategier mot börsens utveckling i realtid och jämföra sina resultat med andra.
Juryn såg en stor potential i affärsidén, med tydliga möjligheter till skalbarhet, flera vägar till lönsamhet och goda förutsättningar för fortsatt utveckling.
Det kanske starkaste betyget är att flera av juryns företagare redan nu hade varit beredda att investera i startupen, trots att bolaget fortfarande befinner sig i ett mycket tidigt skede.
Med en övertygande pitch, gedigna förberedelser och en affärsidé som väckte stort intresse blev beslutet enhälligt.
PaperAlpha representerar nu Österåker i den regionala finalen i Årsta idag den 10 juli 2026, där vinnare från flera kommuner möts för att presentera sina affärsidéer inför en regional jury.
