Gå till innehåll
Österåkers kommuns logotype

Ljusmanifestation för att uppmärksamma våldet mot kvinnor

  • 25 nov 2026
  • Åkersberga
Ett foto taget på kvällen när det blivit mörkt vid Storängstorget. Marschaller brinner i en ring och ett plakat med texten Hjälp oss att stoppa våldet mot kvinnor syns i bakgrunden.

Ljusmanifestationen äger rum på Storängstorget där ljus tänds och trumslag slås för de kvinnor som förlorat sitt liv i våldets händer.

Den 25 november samlas vi på Storängstorget för att uppmärksamma våldet mot kvinnor och minnas kvinnor som har förlorat sina liv till följd av våld. Under kvällen tänds ljus och det blir tal, musik, trumslag och en gemensam tyst minut. Alla är välkomna att delta.

Program

  1. 18.00 Välkomna alla
    Kvinnojouren hälsar alla välkomna och berättar att de kommer att slå elva slag på trumman, följt av en tyst minut.
  2. 18.03 Elva trumslag
    Kvinnojouren slår elva slag på trumman, ett slag för varje kvinna som mördades i en nära relation under 2024.
  3. 18.04 Tyst minut
    Kvinnojouren utlyser en tyst minut.
  4. 18.05 Tal av Kvinnojourens ordförande Lovisa
  5. 18.10 Sång med Livat
  6. 18.15 Tal av Kvinnojourens Jessica Engman Lodén
  7. 18.20 Tal av Vanessa från Ungdomsjouren Bellis
  8. 18.25 Tal av Joel Lundgren
  9. 18.30 Sång med Livat
  10. 18.35 Avslutning med Bellis

En del av En vecka fri från våld

Ljusmanifestationen är en del av En vecka fri från våld, en nationell kampanjvecka som uppmärksammar våld i nära relationer och arbetar för att förebygga våld.

Den 25 november är också FN internationella dag för avskaffandet av våld mot kvinnor.

Behöver du stöd eller vill hjälpa någon annan?

På sidan Våld i nära relationer kan du läsa mer om vilket stöd som finns Öppnas i nytt fönster.

Mer information

Datum:

Tid:

18:00 - 18:30

Ort:

Åkersberga

Plats:

Storängstorget vid Åkersberga centrum

Kontakt:

Pris:

0
Senast uppdaterad: