Gå till innehåll

Eldning avråds

Det är väldigt torrt ute och mycket stor risk för gräs– och skogsbrand. Nu avråder Stockholms brandförsvar från eldning.

Österåkers kommuns logotype

Eldning avråds

Det är väldigt torrt ute och mycket stor risk för gräs– och skogsbrand. Nu avråder Stockholms brandförsvar från eldning.

Keramik: Kontraster – vernissage

Vaser och skålar i keramik.

Utställning på Länsmansgården 22 augusti – 20 september 2026 med keramikern Kerstin Thern Larsson.

Kerstin Thern Larsson berättar själv om utställningen:

– Jag kommer bl a visa objekt i pappersporslin och stengodslera; tunna, skira skålar och robusta krukor.

– Lera är min passion och hantverket och kvaliteten min ledstjärna. Jag önskar att min keramik ska väcka en längtan att känna på och hålla i. Min formgivning är klassiskt enkel med endast någon liten detalj eller reliefmönster som dekoration. Hämtar inspiration från den österländska traditionen.

– Mitt intresse för keramik började i unga år och även om annat kom emellan, har jag aldrig släppt drömmen om att på heltid få ägna mig åt mitt stora intresse, vilket jag också fått möjlighet att göra nu i 30 år.

– Min verkstad ligger i Kristineberg och jag är medlem i Galleri Hantverket på Söder.

Även medlem i KIF, Konsthantverkscentrum och BUS.

Läs mer om Kerstin Thern Larsson här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Öppettider

Utställningen är öppen lördagar och söndagar klockan 12 till 16 mellan 22 augusti och 20 september. Vernissaget (22 augusti) öppnar konsthallen klockan 13.

Läs mer om Österåkers Konsthall, Länsmansgården Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Arrangör: Österåkers Konsthall, Länsmansgården

Mer information

Datum:

Tid:

13:00 - 16:00

Ort:

Åkersberga

Plats:

Länsmansgården - Länsmanshuset, Kantarellvägen 12

Pris:

0
Senast uppdaterad: