Gå till innehåll
Österåkers kommuns logotype

En vandringstur för jägare-samlare

En grupp människor vandrar på en solig stig i skogen. Mellan träden skymtar vattnet.

Vad händer när en stenålderskropp möter ett liv med skärmar och stress? En vandring på vackra Näsudden med natur, forskning, kulturhistoria och konkreta tips.

Hur får vi en uråldrig kropp att trivas bättre i en modern värld?

Under en vandring genom Näsuddens vackra hagmarker, strandängar, skogar och havsvikar utforskar vi vad modern forskning säger om hur natur, rörelse, dagsljus, sömn och stress påverkar människan.

Du får med dig enkla och konkreta hälsotips – utan pekpinnar – och inspiration till små förändringar som kan göra vardagen lite mer människovänlig. Samtidigt upptäcker vi ett av Österåkers mest artrika och kulturhistoriskt spännande naturområden – ett landskap där människor levt i tusentals år.

Var och när

Samling kl 11 vid Åkers Runös Roslagsbanestation.

Du behöver inte föranmäla dig.

Läs mer på utinaturen.nu Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Arrangör: Storstockholms naturguider, guide Linda Wirén

Mer information

Datum:

Tid:

11:00 - 14:30

Ort:

Åkersberga

Plats:

Samling vid Åkers Runös Roslagsbanestation. Vandringen sker i Näsuddens naturreservat.

Pris:

100 kronor för medlemmar i Naturskyddsföreningen, 120 för övriga.

Tillgänglighet:

Tyvärr ej handikappvänligt - en vandring längs stigar med lite rötter och stenar. Dock ingen svår terräng.
Senast uppdaterad: