Gå till innehåll
Österåkers kommuns logotype

Invigning av Hacksta OCR-bana

En vältränad man i sportlinne klättrar på en ställning.

Nu är bygget av OCR-banan klart och det ska såklart firas! Åkersberga Sportklubb bjuder in till invigning med prova-på och tävling.

Den 20:e september bjuder Åkersberga Sportklubb in till invigning mellan klockan 14.00-16.00.

Efter själva invigningsceremonin 14.10 ges möjlighet till att prova på de olika hindren med assistans av medlemmar från ÅSK OCR.

Hinderbanan hittar du 600 meter norr om Sporthallen området. Följ gång- och cykelvägen mot Solskiftet.

Vid 14.50 blir det tävling i form av en lagstaffett med inbjudna OCR-klubbar från hela Sverige. I lag om tre kommer deltagarna sättas på prov i de tuffa riggarna och genomföra flera lagmoment ihop. Här ges ett ypperligt tillfälle att se OCR-sporten på nära håll.

Om du blir sugen på att själv träna hinderbana så finns möjlighet att söka medlemskap på plats eller skriva upp dig på någon av de träningstider som finns.

Du kan läsa mer på Åkersberga Sportklubbs hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Vi ses på hinderfältet den 20:e september!

Arrangör: Åkersberga Sportklubb

Mer information

Datum:

Tid:

14:00 - 16:00

Ort:

Åkersberga

Plats:

Stora fältet i Hacksta cirka 600 meter norr om Österåkers sportcentrum. Följ gång/cykelvägen mot solskiftet.

Pris:

kostnadsfritt
Senast uppdaterad: