Söraskolan blir arena för Skol-SM i schack

På Söraskolan har schack blivit en viktig del av undervisningen. Nu har skolan dessutom blivit utvald att arrangera Skol-SM i schack 2026, ett prestigefyllt evenemang som samlar elever från hela landet.
Resan började 2021, när fritidspedagogen Jana introducerade schack på raster och fritids. Intresset växte snabbt. Bräden dök upp på allt fler bord och barn från alla årskurser samlades kring dem. Engagemanget var så stort att skolan redan året därpå integrerade schack i sin officiella profil, i kombination med matematik.
– Det är fantastiskt att se hur ett så enkelt spel kan skapa så mycket gemenskap, glädje och utveckling, säger Söraskolans rektor Irene Georgelis. Vi har sett hur schack kan förena barn med olika bakgrund, ålder och förutsättningar.
Sedan dess har utvecklingen gått i raketfart. Skolan har utbildat personal, skapat ett särskilt schackrum, infört schemalagda schackpass och deltagit i flera lokala och nationella tävlingar – från Schackfyran till Riksfinaler i Yes2Chess. Ett elevdrivet schackråd har bildats, klubbar har startats och verksamheten rymmer idag både nybörjare och nationellt tävlande elever.
2023 certifierades skolan som samarbetsskola till Sveriges Schackförbund och nu kommer alltså det kanske största erkännandet hittills: Skolan har fått förtroendet att stå värd för Skol-SM i schack 2026.
– Det är ett stort hedersuppdrag och en bekräftelse på det arbete vi gjort. Vi ser verkligen fram emot att få välkomna elever från hela Sverige hit till Österåker, säger Georgelis.
Men schack på skolan handlar om mer än turneringar. Det är ett pedagogiskt verktyg som stärker värdegrunden, främjar likvärdighet och utvecklar elevernas koncentration, tålamod och analysförmåga.
– Schack är en fantastisk arena för lärande och inkludering. Vi ser det varje dag, säger Irene Georgelis.