Gå till innehåll

Filip Anderson, student

Filip tog studenten från Naturvetenskapsprogrammet 2025. Han kombinerade sina studier med idrottsprofilen Golf. Österåkers gymnasiums golfinriktning är en nationell idrottsutbildning (NIU). Det innebär att Svenska Golfförbundet (SGF) ställer kvalitetskrav på utbildningen och dess PGA-instruktör. Text och foto: Friends agenda.

Hej Filip! Berätta lite om om dina studier på Österåkers gymnasium

– Jag läste Naturvetenskapsprogrammet på ÖG med Golf-profil. Det betyder att jag, förutom alla andra ämnen som ingick i programmet, hade fyra golflektioner i veckan. Jag var ganska ambitiös med golfen och tävlade mycket men såg också till att sköta skolan. På ÖG gick det att kombinera.

Varför valde du Österåkers gymnasium?

– Även här blir svaret golf. Jag har en storebror som gick på ÖG tidigare så jag hade en bra bild av skolan. Och det är en bild som jag fick bekräftad under min tid där På ÖG kan du både träna hjärnan och förfina golfsvingen. För mig var det viktigt. Efter studenten började jag på college i USA. Jag fick stipendium för både betyg och golfen.

På ÖG kunde jag både träna hjärnan och förfina golfsvingen.

Hur var det att gå på Österåkers gymnasium?

– Det var trevlig stämning på skolan och alla kom bra överens. Lärarna brydde sig om en och det var avslappnat – typ att lärarna skämtar med eleverna och så. Vi var många golfare som umgicks efter skoltiden. Det hände mycket kul när jag gick där. Till exempel åkte jag till Spanien tillsammans med några klasskompisar på ett träningsläger med elever från andra golfgymnasium.

Kan du berätta om något särskilt minne från Österåkers gymnasium?

– Det finns många men ska jag välja ett får det nog bli GG Open i Landskrona. Det är ett läger och golftävling där samtliga golfgymnasier i Sverige är inbjudna. Alla tvåor med idottsprofilen golf från ÖG åkte dit det och skapade en otroligt bra lagkänsla.

Vilket råd skulle du vilja ge till någon som ska välja gymnasium?

– Jag tycker att du ska ha en plan för vad du vill göra efter gymnasiet. Vissa väljer exempelvis ett program för att kompisarna gör det och måste plugga upp betyg efteråt för att det inte passade. Mitt råd är att försöka sätta upp ett mål och välja det som tar en närmare det målet. Jag visste till exempel att jag ville åka till USA och spela golf och NIU:n på ÖG har fått det att hända. Den har gett mig fler golftimmar och jag kan ta mig till golfbanan kommunalt. Det hade varit otroligt svårt att få till all tid på golfklubben utan ÖG.

Läs mer om våra program

Läs mer om våra idrottsprofiler

Senast uppdaterad: