Demokratisk kompetens utvecklas genom delaktighet och inflytande. Det är därför viktigt att elever får uttrycka sin mening i alla frågor som berör dem. Så här kan du vara delaktig i hur Söraskolan utvecklas.
För oss på skolan är det viktigt att eleverna har inflytande över arbetet på skolan och för vår arbetsmiljö. I klassråden där alla klassens elever deltar i pratar man till exempel om klimatet på skolan, arbetssätt, eller annat som är gemensamt för eleverna. Frågor från klassrådet tar elevrådsrepresentanterna med sig till elevrådet. På klassrådet ansvarar mentorn för att ha klassmöten enligt Olweusprogrammet.
Vi har tre elevråd på skolan och syftet med elevrådet är att ta tillvara elevernas gemensamma intressen i frågor och möjligheter att påverka utvecklingen på skolan. Även frågor om lunch och mellanmål behandlas på rådet. Vid behov bjuds husmor in till elevrådet.
Föräldrarådet består av föräldrar som tillsammans med skolans rektor och biträdande rektorer arbetar för att ALLA barn ska få en så bra skolgång som möjligt. Föräldrarådets roll
Under läsåret träffas föräldrarådet:
I rektorsrådet träffar rektor elever från varje årskurs. Syftet med rektorsråden är att skapa tillfällen då eleverna och rektor kan samtala om: Vår värdegrund Trygghet – Mångfald – Lärande ger också rektor möjligheter att få en inblick i vilka frågor som är viktiga för våra elever.
Du kan också vara delaktig i skolans arbete genom att till exempel
Redaktör:
Helena Melin