Dela
Dela

Dela sidan på sociala medier

Kontakt

Kontaktuppgifter till Roslags-Kulla skola

Skolledning

Rektor
Jonas Bolander 08-540 818 24 
jonas.bolander@osteraker.se

Biträdande rektor
Ylwa Pousette 08-540 811 94
ylwa.pousette@osteraker.se

Administration

Camilla Ekstrand 08-540 811 86
camilla.ekstrand@osteraker.se

Synpunkter och förslag

Kontakta rektorn eller fyll i formuläret som tar din synpunkt till kommunkansliet för diarieföring och hantering.

Sjukanmälan

Görs via Österåkers lärplattform.

Skolsköterska

Sofia Stiernman,08-540 815 27 sofia.stiernman@osteraker.se

Elevhälsa

Specialpedagog
Eva Lidén eva.liden@osteraker.se

Skolläkare
Lisa Hammarberg

Kurator
Ylva Ellingsen
ylva.ellingsen@osteraker.se

Vaktmästare
Peter Holmström

Fritidshem

Fritidshemsansvarig 08-540 819 53 eller 08-540 819 57
Eva Kolbengtsson (Kolan), ewa.kolbengtsson@osteraker.se


Lärare

Durdona Sharipova, mentor förskoleklass durdona.sharipova@osteraker.se

Sara Wiklund, mentor årskurs 2 sara.wiklund@osteraker.se

Ninni Byrestam, mentor årskurs 1 ninni.byrestam@osteraker.se

Tania Jarlstam, mentor årskurs 4-5-6  tania.jarlstam@osteraker.se

Ylva Mattsson, mentor årskurs 3 ylva.mattsson@osteraker.se

Maria Rimshult, idrottslärare maria.rimshult@osteraker.se

Joakim Kihlström, musiklärare joakim.kihlstrom@osteraker.se

Ina Zielke, bildlärare ina.zielke@osteraker.se

Eva Lidén, specialpedagog eva.liden@osteraker.se 

Stefan Karlsson, slöjdlärare stefan.karlsson@osteraker.se

Karina Schippman, textilslöjd karina.schippmann@osteraker.se


Köket

08-540 819 55 

Redaktör:
Camilla Ekstrand

Sakkunnig:
Jonas Bolander
Senast uppdaterad:
tisdag 15 september 2020