Dela
Dela

Dela sidan på sociala medier

Kontakt

Kontaktuppgifter till Margretelundsskolan.

Expedition

Administratör
Jenny Johansson 08-540 811 19 jenny.johansson@osteraker.se

Rektor

Maria Filipsson 08-540 819 19 maria.filipsson@osteraker.se

Biträdande rektorer
Eva Liden Birath 08-540 816 32 eva.lidenbirath@osteraker.se
Karolina Brunkhorst 08-540 819 18 karolina.brunkhorst@osteraker.se

Personal

Administrativ chef
Elisabet Tångring 08-540 819 36 elisabet.tangring@osteraker.se

Administratör
Jenny Johansson 08-540 811 19 jenny.johansson@osteraker.se

Vaktmästare
Joakim Sjölund 08-540 819 22 joakim.sjolund@osteraker.se

Vikariesamordnare
Marie Winquist 073-625 20 11 marie.winquist@osteraker.se

Lokaler

Personalrum 08-540 819 17

Köket 
Kent Hedberg 08-540 819 23 kent.hedberg@osteraker.se
Funktionsbrevlåda köket: margretelundsskolan.kok@osteraker.se

Idrottshall (personalrum) 08-540 819 26

Elevhälsa

Skolsköterska
Charlotte Carleblank 08-540 819 25 charlotte.carleblank@osteraker.se

Psykolog
Johan Bergman 08-540 819 21 johan.bergman@osteraker.se

Kurator
Linda Hedlund 08-540 819 13 linda.hedlund@osteraker.se

Speciallärare
Wiveca Widegran 08-540 817 91 wiveca.widegran@osteraker.se

Christina Linde Gustafson christina.linde-gustafsson@osteraker.se

Sofie Jansson sofie.jansson@osteraker.se 

Anna Skagersjö anna.skagersjo@osteraker.se

Förskoleklass och fritidshem

I skolan

FA/Måsen, 08-540 816 33
FB/Knipan, 08-540 819 51
FC/Skraken, 08-540 819 20


Paviljongen

Lommen, 08-540 816 28
Svärtan, 08-540 813 73 
Tärnan, 08-540 81924

Äppelgården 1

Hägern, 08-540 816 56
Svanen, 08-540 819 70
Svalan, 08-540 813 43

Äppelgården 2

Labben, 08-540 816 59
Doppingen 08-540 819 10
Klubben, 08-540 819 78

Öppning

Tärnans fritids 6.30 (Åk F-1) 08-540 81924
Svärtans fritids 7.00  (Åk 2-6) 08-540 81373

Stängning

Tärnans fritids 16.30 eller 17 (alla åldrar) 08-540 81373

Redaktör:
Jenny Johansson

Senast uppdaterad:
onsdag 13 oktober 2021