Ett nytt särskilt boende för äldre växer just nu fram på Ljusterö. Mitt i den lantliga idyllen, nära natur och service, i hemlik miljö kommer tio lägenheter att bli hem för personer som behöver extra omvårdnad på ålderns höst.
Boendet byggs i anslutning till trygghetsboendet Görjansgården och ger tack vare sin placering goda möjligheter till utevistelse. Här finns också social service som affär, postombud, LSS-boende, skola och kyrka.
Boendet, som är en envåningsbyggnad, är placerat med utblick mot det öppna landskapet i söder. En så stor del som möjligt av skogskullen med tallar i väster och nordöst om byggnaden har bevarats för att behålla naturen och omgivningarna.
– Det här blir så bra med ett litet boende för äldre ljusteröbor med stora omvårdnadsbehov, men också för deras anhöriga som slipper resor till fastlandet vid besök. Vi är också väldigt nöjda med den samordning som kommer att ske med hemtjänsten. All omvårdnad förläggs till samma ställe, säger vård- och omsorgsnämndens ordförande Monica Kjellman (L).
Boendet står klart under senvåren 2021 och är till för den som är äldre och som har omfattande behov av omsorg och stöd i sin vardag och inte kan klara sig hemma med hemtjänst. Österåkers kommun ska stå för driften av boendet pch placering sker efter biståndsbeslut från socialförvaltningen.
I bildspelet kan du se bilder från det pågående bygget.
Här kan du ta del av frågor och svar om boendet.
Redaktör:
Sofia Nyström