Pågående
Renovering och belysningsarbete av gång- och cykelvägen längs väg 276

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)
Den befintliga gång- och cykelvägen längs Roslagsvägen, väg 276, repareras mellan Svampvägen och Isättravägen. Arbetena är beräknade att ske från 1 juni och beräknas vara klart 30 oktober. Mellan den 1 juni och 18 juni kommer det stundtals vara mycket begränsad framkomlighet. Om möjligt välj en alternativ väg under den perioden.
Det här görs
Den befintliga gång- och cykelvägen repareras och höjs upp och beläggs med ny asfalt på sträckan mellan Svampvägen och Isättravägen, längs med Roslagsvägen
Sträckan kommer även förses med belysning efter sommaren
Syftet med åtgärden är att få en tryggare och komfortablare gång- och cykelväg med belysning samt att förbättra och förhindra vatten att nå upp till väg ytan vid översvämningar
Tidsperiod
Arbetena är beräknade att ske från- och med 1 juni och beräknas vara färdigställt 30 oktober
Arbetet kommer ske dagtid och det kommer tillfälligt vara sämre framkomlighet än vanligt.
Från 1 juni till 18 juni kommer det stundtals vara mycket begränsad framkomlighet och personal kan behöva hjälpa till vid passage för gång- och cykeltrafik. Om möjligt under denna period, välj alternativ väg.
Entreprenör
Arbetet utförs av kommunens entreprenörer Peab Asfalt
Kör försiktigt
Vi ber er visa hänsyn mot varandra och de som arbetar på vägen.
