Gå till innehåll
Österåkers kommuns logotype

Här kommer Ville och Valle och Viktor

Tre ganska sjavigt klädda figurer går över gräs. En drar en cykel och en bär en stor basfiol.

En välkänd klassiker tillbaka i ny tappning.

Äntligen blir VILLE, VALLE & VIKTOR en musik- och teaterupplevelse igen för alla barn och familjer. De oförglömliga supershowartisterna med sina oväntade upptåg, satiriska och pricksäkra dialoger och den grammis-belönade musiken, återuppstår nu i nygammal tappning.

I spetsen ser vi Dag Andersson, känd från Cirkus Imago på SVT, som antagonisten Ville, de tusen konsternas mästare. Med sig har han multi-instrumentalisten och teaterdirektören Daniel Rudholm som pacifisten Valle, de 999 konsternas mästare. Tillsammans möter de vår tids Harpo Marx tillika visionären och dramatikern Magdi Beky Winnerstam som Viktor, den levande dockan.

Kända låtar som Ljugvisan, Valles dröm och En låt med gå avlöser varandra. Precis som på skivan tar de sig genom Sverige och diskuterar frågor som demokrati, miljö och rättvisa. Det är roligt, lekfullt och engagerande och faktiskt mer aktuellt än någonsin.

Biljetter

Biljetter kostar 60 kronor oavsett hur gammal du är. Du bokar dem via nortic.se. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Rekommenderas från 6 år.

Arrangör: Österåkers kommun. Producent: Terrastella Scen & Film

Mer information

Datum:

Tid:

14:00 - 14:45

Ort:

Åkersberga

Plats:

Berga teater, Lennart Neckmans väg 8

Pris:

Pris 60 kronor.

Tillgänglighet:

Rullstolsvänligt. Hörslinga finns i salong.
Publicerad:
Senast uppdaterad: