Dela
Dela

Dela sidan på sociala medier

Kontakt bibliotek

Kontakta gärna oss på biblioteket

Huvudbiblioteket

Ordinarie öppettider är måndag-torsdag 10-19, fredag 10-18, lördag och söndag 11-15. Tidskriftsavdelningen öppnar klockan 8 måndag - fredag.

Besöksadress

Storängstorget 4 , 184 30 Åkersberga

Postadress

Lennart Neckmans väg 3, 184 86 Åkersberga

Telefon 

08-540 814 00

E-post till Österåkers bibliotek

osterakers.bibliotek@osteraker.se

Ljusterö Bibliotek

Ordinarie öppettider är onsdagar klockan 13-18 och fredagar klockan 10-12 och 13-15

Besöksadress

Ljusterö Skola, 184 95 Ljusterö

Telefon

08-540 811 70

E-post till Ljusterö bibliotek

ljustero.bibliotek@osteraker.se

Ingmarsö bibliotek

Ordinarie öppettider är måndagar klockan 10-11 och 18-20

Besöksadress

Skolan, 130 25 Ingmarsö

Telefon

073-663 40 12

Kontaktpersoner

Bibliotekschef
Tiffany Bovin, 08-540 814 06, tiffany.bovin@osteraker.se

Barn- och ungdomsbibliotekarier
Moa Ryrlind, 08-540 814 14, moa.ryrlind@osteraker.se
Sofia Malone, 08-540 814 17, sofia.malone@osteraker.se

Socialbibliotekarie, boken kommer, talböcker och fjärrlån
Jonas Gruvaeus, 08-540 814 04, jonas.gruvaeus@osteraker.se

Bibliotekarie, bokningar lokal och program
Anna Corbett, 08-540 814 27, anna.corbett@osteraker.se

Bibliotekarie, Galleri vågen, vuxenstudier och andra språk
Silva Badulescu, silvia.badulescu@osteraker.se

Bibliotekarie, e-resurser
Einar Hannerz, einar.hannerz@osteraker.se

Ljusterö bibliotek och ansvar för Roslagssamlingen
Eva Runsö, eva.runso@osteraker.se

Redaktör:
Silvia Badulescu

Sakkunnig:
Anna Corbett
Senast uppdaterad:
måndag 17 juli 2017