Kontaktperson

Kontaktpersonens uppgift är att hjälpa dig som har en funktionsnedsättning att bryta isolering genom samvaro och hjälp till kontakter med andra. Att beviljas en kontaktperson liknas av många att få en ny vän. Kontaktperson får du själv vara med att välja.

Vad du och kontaktpersonen gör när ni träffas är helt beroende på dina intressen och behov. Ni kanske handlar, går på bio, museum, äter på restaurang eller helt enkelt går en promenad. Kontaktpersonen kan också vara den som ger dig stöd och råd i enklare frågor eller stöttar dig vid kontakter med myndigheter.

  • Kontaktpersonen har tystnadsplikt.
  • Kontaktpersonen får ett arvode.
  • Du som beviljas en kontaktperson betalar ingen avgift.

Kontaktpersoner enligt LSS
Anne-Marie Malmsten, enhetschef
08-540 814 31
e-post

Pia Lindholm, samordnare
08-540 814 99
e-post

Kontaktperson för personer med psykiska funktionshinder
Karin Nyborg-Hammenstig
08-540 816 82
e-post
 
Ansökan om kontaktperson gör du hos en LSS-handläggare, se information till höger.

 Skriv ut
Här nedan kan du kommentera sidans innehåll. Skriv bara kommentarer som "alla" får se. Använd e-posten för frågor och meddelanden. (Se högerspalten.)
Regler för kommentarer
Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



 Skriv ut
Österåkers kommun
184 86 Åkersberga
Besök: Alceahuset
Hackstavägen 22, 184 31 Åkersberga
Tel: 08-540 810 00
Fax: 08-540 810 20